DZIEŃ ZDROWIA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM

7 kwietnia przypadają obchody Światowego Dnia Zdrowia. Tegoroczne hasło przewodnie to „Zdrowie dla każdego”. W ramach działań profilaktycznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice, w dniu 11 kwietnia, zorganizowano szereg przedsięwzięć, mających na celu pogłębić wiedzę uczniów na temat szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej.

Wszystkie klasy przygotowały tematyczne gazetki, a nauczyciele w ramach działań wychowawczych, poruszali zagadnienia związane ze zdrowiem. Mając świadomość, jak ważne jest zbilansowane żywienie, zorganizowano „Śniadanie z Mistrzem”. Uczniowie wraz z nauczycielami sporządzili zdrowe drugie śniadanie, by pełni energii efektywnie spędzić dzień w szkole. Szczególnie ważne było to dla klas 7 – które tego dnia miały także próbny test po klasie 8. Pełnowartościowe śniadanie bez wątpienia wspiera funkcjonowanie procesów poznawczych, tak istotnych w trakcie egzaminów.

Klasy 6 SP oraz klasy gimnazjalne miały możliwość wysłuchania prelekcji dietetyka klinicznego – p. Adama Jasztala, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom zasady zdrowego trybu życia, w tym – prawidłowego żywienia.

Ponadto, dla klas III gimnazjum zorganizowano zajęcia antystresowe, które miały na celu przybliżyć im zasady zarządzania stresem, aby stał się on ich przyjacielem a nie wrogiem podczas czekających ich egzaminów gimnazjalnych.

Dla najmłodszych członków społeczności Zespołu w dniu 12 kwietnia przeprowadzono projekt „Szpital Pluszowego Misia”. Wolontariusze ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach zagościli w murach przedszkola, by przybliżyć dzieciom prace lekarzy oraz przełamać opór i lęk przed różnymi metodami badań. Każdy ze swoim misiem, mógł udać się do konkretnego specjalisty po poradę. Misie najczęściej chorowały na bóle gardła, zapalenie oskrzeli, złamanie łapki. Zostały kompleksowo przebadane za pomocą USG, EKG, RTG, otrzymały zastrzyki, zostały profesjonalnie opatrzone. Na koniec wizyty każdy opiekun pluszaka otrzymał kartę leczenia podopiecznego w "Szpitalu Pluszowego Misia". Projekt Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w sposób dostępny, radosny i pełen zabawy łamie wśród dzieci lęk przed lekarzem i badaniami.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia zbiegły się razem z Dniami Ekologii, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Jestem tym, co jem”. Uczniowie zatem mieli szansę wiedzę zdobytą podczas prelekcji wykorzystać w ramach organizowanych konkursów.

Mamy nadzieję, że działania zaproponowane uczniom naszej szkoły oraz przedszkolakom, zaowocują wzrostem świadomości na temat jak dbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Monika Świerczek-FicZespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice
ul. Zwycięstwa 7
43-178 Ornontowice
tel./fax:32 2355016
NIP:635-17-19-984
zsp@ornontowice.edu.pl

www.spmiarka.edu.pl/smodbip

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer