NOC W FABRYCE CZEKOLADY

W nocy z 11 na 12 maja nasza szkoła w cudowny sposób zamieniła się w magiczną Fabrykę Czekolady, w której dwadzieścioro adeptów sztuki wytwarzania słodkości, zrekrutowanych podczas specjalnego egzaminu wśród uczniów klas od IV do VII, uczestniczyło w niezapomnianych warsztatach przygotowanych przez wykfalifikowanych pracowników Willego Wonki. Tworzyli oni cztery pięcioosobowe drużyny, którymi odpowiednio opiekowali się główni bohaterowie powieście Roalda Dahla: Violet Beauregarde, którą reprezentował pan Grzegorz Zuber, Charlie Bucket, w roli którego wystąpiła pani Justyna Podbielska-Smolorz, Mike Teavee w postaci pani Agnieszki Paruzel i powieściowy tłuścioszek Augustus Gloop, w którego zamieniła się pani Agnieszka Bugla. Opiekę techniczną nad uczniami sprawowała pani Joanna Tomczak – powieściowa Veruca Salt. Nad całością przedsięwzięcia czuwał zaś sam właściciel fabryki Willy Wonka w osobie pani Sabiny Mendel. Nie zabrakło również zajęć odbywających się poza budynkiem szkolnym, a dokładnie w jego obejściu, które przygotował i przeprowadził pan Paweł Bednarczyk, pomocnik Umpa- Lumpów. Dekoracje ścienne przygotowała pani Monika Taistra-Łyko.

W czasie warsztatów uczniowie odwiedzili liczne pomieszczenia fabryki, w których musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniami. W Hali Czekolady Telewizyjnej uczestniczyli w przyspieszonym kursie na copywritera, montażystę i aktora jednocześnie. Zadanie bowiem polegało na wymyśleniu, nakręceniu i zmontowaniu reklamy wylosowanego przez siebie czekoladowego smakołyka, dla którego należało wymyśleć również nazwę i własnoręcznie stworzyć opakowanie. W kolejnym z pomieszczeń, którym była Hala Wynalazków, uczniowie deszyfrowali tajne składniki niezbędne do przygotowania jedynej w swoim rodzaju czekolady Wonki, a następie przy użyciu polew i dekoracji cukierniczych projektowali prototypy maszyn wytwarzających słodycze. Powstały zatem piernikowe rurociągi, czekoladowe taśmociągi i Cukierbooty 3000. To wreszcie tutaj uczniowie testowali różne czekolady i próbowali określać ich smak, co prawie wszystkim udało się zrobić bez pomyłki. W kolejnej hali – Hali Orzechowej - adepci zaznajamiali się z różnymi rodzajami orzechów oraz ich pochodzeniem, a także innymi ciekawostkami na ich temat . Mogli pokosztować ich smaków, a z łupinek tworzyli portret Willego Wonki. Nie zabrakło także dobrej zabawy podczas wspólnego rysowania z przesłoniętymi oczami podobizn wiewiórek.

Żeby spalić nadprogramowe kalorie w Hali Czekoladowej zostały zorganizowane zawody sportowe m.in. bieg z czekoladowym królikiem, dotarcie do celu z zamkniętymi oczami przy wsłuchiwaniu się w instrukcje udzielane przez pozostałych członków grupy, celne rzuty do kosza, zabawa w rozpędzony pociąg. Kiedy jedni gimnastykowali się i spalali kalorie pozostali wyruszyli z latarkami na plac szkolny, by tam poszukiwać skrytek i rozwiązywać logiczne łamigłówki.

Jak co roku, tak i tym razem odbył się również konkurs kulinarny, podczas którego przyniesione przez uczniów potrawy, nawiązujące do powieści „Charlie i Fabryka Czekolady”, były oceniane przez uczestników w trzech kategoriach: smak, pracochłonność i pomysłowość. Pod koniec rozgrywek podliczono punkty-pralinki i wyłoniono zwycięzców. W tym roku pierwsza lokata należała do grupy Violett, a na najwyższym stopniu podium stanęli: Magdalena Korandy, Ignacy Staszewski, Luiza Kops, Olga Kalisz i Julia Kubik. Na wszystkich uczestników czekały dyplomy i upominki. Po skończonych zawodach uczniowie mieli okazję nieco ochłonąć podczas oglądania ekranizacji powieści R. Dahla o niesamowitej fabryce pełnej słodkości, w której sami mieli okazję być tej nocy.