WYJAZD DO KRAKOWA

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym uczniowie klasy VIa towarzyszyli reprezentantom Kopalni KWK „Budryk”, członkom Orkiestry Górniczej oraz przedstawicielom Bractwa Gwarków w wyjeździe do Krakowa w celu złożenia wieńca na grobie Witolda Budryka w sześćdziesiątą rocznicę jego śmierci. Wyjazd rozpoczął się od wizyty w jednej z krakowskich wyższych uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie w latach 1956-1958 patron ornontowickiej kopalni sprawował funkcję rektora. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję nie tylko ku temu, aby zwiedzić gmach, ale również zagościć w reprezentatywnej auli AGH, gdzie wysłuchali krótkich referatów wygłoszonych m.in. przez profesora Bronisława Barchańskiego. Następnie wspólnie z orkiestrą przeszli w marszu paradnym przez kampus aż do wydziału Górnictwa i Goeinżynierii, by tam zrobić pamiątkowe zdjęcie przy tablicy poświęconej uczelnianej działalności Witolda Budryka. Dalsze uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Rakowickim, gdzie w alei zasłużonych spoczywa ciało patrona naszej kopalni. Uczniowie złożyli wieniec, zapalili znicze i wysłuchali krótkiego koncertu orkiestry górniczej. Dzięki uczynności Pani Danuty Prasoł pomysłodawczyni tejże inicjatywy uczniowie mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i zwiedzić miejsca, do których tylko nieliczni mają wstęp. Ponadto dzięki uprzejmości dyrekcji KWK „Budryk” uczniowie otrzymali upominki i pamiątkowe koszulki. Opiekę nad szóstoklasistami w czasie wyjazdu sprawowała pani wicedyrektor Monika Orłowska-Przybyła i wychowawczyni klasy Agnieszka Bugla.