KWK BUDRYK

15 grudnia 2016r. klasy IIIa i IIIb udały się na wycieczkę do kopalni KWK ,, Budryk'' będącej miejscem pracy wielu rodziców naszych uczniów.Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia kopalni. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania gabinetu Dyrektora Kopalni Mariana Kurpasa. Pan dyrektor w sposób ciekawy i przystępny zapoznał dzieci z historią kopalni, opowiedział o profesorze Witoldzie Budryku, od którego nazwiska wzięła się nazwa kopalni, o swojej pracy oraz patronce górników św. Barbarze i przedstawił legendę o skarbniku. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła możliwość zobaczenia map przedstawiających teren kopalni. W drodze do następnego punktu zwiedzania uczniowie mieli okazję dokładnie obejrzeć i przymierzyć mundur górniczy oraz zobaczyć inne akcesoria znajdujące się w gablotach. Następnie uczniowie udali się do Dyspozytorni Ruchu Kopalni, która stanowi serce każdej kopalni. Na monitorach dzieci mogły zobaczyć jak wygląda transport kolejkami na dole. Kolejnym punktem wycieczki była lampownia, gdzie przed każdym zjazdem na dół górnicy zostają zaopatrzeni w sprzęt niezbędny podczas pracy na dole. Z lampowni udaliśmy się do Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. Ratownicy zapoznali uczniów z aparatami ratowniczymi, które są używane podczas akcji ratowniczych. Dzieci miały okazję zobaczyć komorę ćwiczeń , w której ratownicy odbywają swoje szkolenia przygotowując się do akcji. Niewątpliwą atrakcją było również piękne akwarium, będące tradycją i chlubą oddziału ratowników. Ostatnim punktem wycieczki był Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, gdzie uczniowie posłuchali o procesie wydobycia, oczyszczania i transportu węgla z dołu kopalni do odbiorców. W drodze powrotnej dzieci zobaczyły jeszcze szyb kopalniany i dowiedziały się w jaki sposób górnicy są transportowani na dół i na powierzchnię kopalni. Jeszcze raz bardzo dziękujemy panu dyrektorowi za umożliwienie zwiedzania kopalni oraz bardzo dziękujemy pani Gluch oraz pani Rutkowskiej, bez których ta wycieczka nie doszłaby do skutku.