DZIEŃ PATRONA

W dniu 10 maja 2017 roku uczniowie klasy IVa wraz z wychowawczynią przygotowali apel poświęcony patronowi naszej szkoły – Karolowi Miarce. Od czasu, kiedy nasza szkoła nosi jego imię, minęło dokładnie dwadzieścia lat, stąd czwartoklasiści chcieli nie tylko uczcić tę uroczystość, ale również przybliżyć sylwetkę tego wielkiego Polaka, Ślązaka swoim kolegom i koleżankom. W rolę Marki wcielił się jeden z uczniów – Szymon Cembrzyński. Dzięki temu wystąpieniu uczniowie dowiedzieli się, że Karol Miarka w latach młodzieńczych pracował w Ornontowicach jako pomocnik nauczyciela. Jednak najwybitniejszym jego osiągnięciem było objęciem posady redaktora naczelnego w czasopiśmie „Katolik”, na łamach którego przeciwstawiał się germanizacji i domagał się swobód dla języka polskiego. Uczniowie mogli wysłuchać również fragmentu utworu napisanego przez Miarkę, który został opublikowany w artykule pt. „Głos wołającego na puszczy górnośląskiej” w 1863 roku. W czasie apelu odśpiewano „Rotę” – jedną z pieśni patriotycznych napisanych przez Marię Konopnicką, która powstała w 1908 roku pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim.