EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Co roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Jest to dzień, w którym zwraca się uwagę na bogactwo języków w Europie. Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody organizując szereg różnorodnych konkursów językowych oraz artystycznych.

Jednym z pierwszych wydarzeń było losowanie państw europejskich. Każda klasa wylosowała inny kraj i miał on być tematem gazetki klasowej. Uczniowie klas najmłodszych szkoły podstawowej wspólnie z nauczycielkami języka angielskiego przygotowali plakaty przedstawiające wylosowane państwa. Natomiast pozostałe klasy brały udział w konkursie na najładniejszą gazetkę klasową. W tym konkursie pracę oceniano w 2 kategoriach.
W klasach IV-VI konkurs na gazetkę wygrała klasa IV b.
W klasach VII SP – II-III Gim najładniejszą gazetkę przygotowała klasa III a.

Kolejną konkurencją było dyktando w języku angielskim, w którym wyłoniliśmy Mistrzów Ortografii Języka Angielskiego poszczególnych roczników. Nowością w tym roku był konkurs na literowanie w języku angielskim, w którym uczniowie mieli za zadanie bezbłędnie i bez zastanowienia przeliterować wylosowany wyraz.

Jak co roku odbył się również konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych „English Speaking Countries", jak również uczniowie mogli wykazać się talentem muzycznym w konkursie Karaoke.

Nauczyciele języka niemieckiego również zorganizowali konkursy, w których uczniowie szkoły podstawowej musieli wykazać się wiedzą na temat języka niemieckiego w konkursie pt. „Deutschlandsquiz”, oraz talentem plastycznym w konkursie pt. „Berlin w moich oczach”. Natomiast uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie „Laufdiktat”.

Również język polski znalazł się na liście konkursów językowych. Chętni uczniowie z klas V, VI i VII wzięli udział w Konkursie Poprawnej Polszczyzny „Cudze chwalicie, a czy swój znacie?” Konkurs sprawdzał znajomość różnych niuansów gramatycznych i frazeologicznych. Zadania konkursowe pokazały, że nie bez przyczyny nasz język uchodzi za jeden z najtrudniejszych.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach językowych.