KONFERENCJA ATENY

Sprawozdanie z pobytu
na konferencji tematycznej – Ateny 2017
,,Learning to think in a digital society”

W dniach od 27.09.2017r. – 30.09.2017r. wzięłam udział w konferencji tematycznej eTwinning, która odbyły się w Atenach w Grecji.

Tematy seminariów oraz warsztatów skupiały się wokół zagadnień związanych
z technologią informacyjną oraz umiejętnością myślenia obliczeniowego pod wspólnym tytułem: „Learning to think in a digital society”. Obecnie rolą szkół jest zachęcanie uczniów do korzystania z nowych technologii w świadomy i aktywny sposób. Uczniowie nabywają w ten sposób umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, myślenia obliczeniowego, umiejętności rozwiązywania problemów oraz strategizowania.

W pierwszym dniu odbyła się sesja, na której wystąpili:
• Anne Gilleran (CSS/EUN) – ,,eTwinning in relations with computational thinking”
(eTwinning w relacji z myśleniem komputacyjnym).
• Michail Bletsas (MediaLab) -,,A Brief History of Computational Thinking at the Media Lab” (Krótka historia myślenia komputacyjnego w Media Lab).

W drugim dniu brałam udział w sesji prowadzonej przez Milesa Berry - ,,Training teachers In Computational Thinking” (Szkolenie nauczycieli w myśleniu komputacyjnym). Następnie uczestniczyłam w warsztatach: ,,Playing with the shadows: The Tower of Brahma” (Zabawa z cieniami: Wieża Brahma) oraz “Vehicles and means of tomorrow’s transportation” (Pojazdy
i środki transportu przyszłości).

W trzecim dniu uczestniczyłam w warsztatach „Practical show-cases of eTwinning project on coding”(Praktyczne zastosowanie kodowania w projektach eTwinning). Organizatorzy zaproponowali również zwiedzanie Aten oraz uroczystą kolację.

Podczas pobytu w Atenach stworzono możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z potencjalnymi partnerami nowych projektów eTwinning – nauczycielami ze szkół z całej Europy. W czasie warsztatów zaprezentowano z kolei wiele ciekawych projektów edukacyjnych inicjowanych przez prowadzących w ramach akcji eTwinning, jak również możliwości wykorzystania IT w pracy na różnych przedmiotach nauczania.
W wyjeździe uczestniczyło około 190 nauczycieli z całej Europy i nie tylko. Polskę reprezentowało 12 nauczycieli z różnych placówek oświatowych, wśród których miałam okazję się znaleźć.

Bożena Kubica