DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę założenia pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, jakim stała się w 1773 roku Komisja Edukacji Narodowej. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas V i VI wraz z opiekunami p. Bożeną Banach i p. Katarzyną Szendzielorz.

W towarzystwie władz gminnych, księdza proboszcza, przedstawicieli Rad Rodziców szkoły podstawowej i przedszkola, emerytowanych, a także obecnych, nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi, wreszcie przedstawicieli zespołów klasowych uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem pieśni szkoły i przemówieniem Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, p. Moniki Orłowskiej - Przybyły. Życzenia i podziękowania wraz z symboliczną wiązanką kwiatów złożyli nauczycielom Wiceprzewodniczący Rady Gminy, p. Ryszard Milanowski oraz Wójt Gminy Ornontowice, Marcin Kotyczka, który uhonorował niektórych przedstawicieli grona nauczycielskiego Nagrodą Wójta. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej nagrody wręczyła również Dyrektor Zespołu. Na koniec głos zabrały przedstawicielki Rad Rodziców, pragnąc wyrazić wdzięczność i szacunek dla niełatwej przecież pracy nauczycieli.

Ta uroczystość stała się również okazją do podziękowania za wieloletnią pracę w naszej placówce odchodzącej na emeryturę p. Zofii Gwozdek. Żegnali ją przedstawiciele grona pedagogicznego Przedszkola im. Kubusia Puchatka, rodzice oraz przedszkolacy.

Po części oficjalnej głos należał już tylko do najmłodszych uczestników akademii - młodzież szkolna w krótkich słowach doceniła wysiłki ich pedagogów, przeprosiła za wybryki i obiecała poprawę, poezją i piosenką umilając ten uroczysty dla społeczności szkolnej dzień. Warto zwrócić uwagę na niezwykle piękną dekorację przygotowaną na tę okazję przez uczniów pod nadzorem p. Moniki Taistry-Łyko.

W tym dniu odbyła się jeszcze jedna akademia. Kolejna przygotowana została dla pierwszoklasistów, którzy po zaprezentowaniu swoich muzycznych umiejętności złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na Ucznia. Podobnego zaszczytu doznali najstarsi przedszkolacy, których pasowano na Starszaków w piątek, 11 października.