I HAPPENING ZDROWOTNY

Z jesienią ku zdrowiu - trzymaj się prosto!
I Happening Zdrowotny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice

Zbyt mało ruchu, przesiadywanie przed monitorem komputera, ciężkie tornistry szkolne to tylko niektóre z zagrożeń, które wpływają na wady postawy wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym 21.10.2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice zorganizowano I Happening Zdrowotny pod hasłem „Z jesienią ku zdrowiu – trzymaj się prosto”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie brali udział w prelekcjach zaproszonych specjalistów. Mury szkoły odwiedzili:

• dr hab. n. o zdr Tomasza HOLECKI – dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ornontowicach,
  • st. sierż. Adama Jakubczyk - funkcjonariusz ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie,
  • mł.asp. Mariusza Sacawa - funkcjonariusz Komisariatu Policji w Orzeszu,
  • sierż. szt. Jacek Kupny - funkcjonariusza Komisariatu Policji w Orzeszu,
  • Anna Ostrowska – pracownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ornontowicach,
  • Adam Jasztal – dietetyk kliniczny,
  • Marcin Wandel – fizjoterapeuta.

W wydarzeniu uczestniczył także Wójt Gminy Ornontowice - p. Marcin Kotyczka, Zastępca Wójta – pan Dariusz Spyra oraz komendant Komisariatu Policji w Orzeszu – pani podinspektor Anna Musioł.

Uczniowie klas 4 – 8 mieli okazję wysłuchać informacji na temat prawidłowego pakowania tornistrów, ćwiczeń, które pomagają naszemu kręgosłupowi, składników odżywczych istotnych dla prawidłowego rozwoju kości, wagi aktywności fizycznej dla zdrowia młodego organizmu. Ponadto uczestniczyli w quizie sprawdzającym wiedzę z poruszanych zagadnień, a także krótkiej dyskotece szkolnej. W klasach młodszych funkcjonariusze policji, będący jednocześnie ratownikami medycznymi, zapoznali dzieci z zasadami pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwem w samochodzie - zwracając szczególna uwagę na zapinanie pasów i korzystanie z fotelików samochodowych.

W ramach happeningu uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach na wolnym powietrzu oraz w rozgrywkach sportowych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Podczas zajęć tworzono także transparenty na temat dbania o swój kręgosłup, z którymi uczniowie na koniec szkolnego dnia przemaszerowali ulicami Ornontowic.
Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie wpłynie na świadomość uczniów w zakresie jak dbać o siebie, a zainicjowane działania staną się jesienną tradycją szkoły.