"SZKOŁA DO HYMNU"

11 listopada to szczególna data dla każdego z nas. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.
W piątek 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Szkoły i przedszkola z całej Polski w różnoraki sposób włączyły się wówczas w obchody tego jubileuszu. Kulminacyjnym punktem obchodów setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości była akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W ponad dwudziestu czterech tysiącach szkół w Polsce i placówkach polonijnych na całym świecie, uczniowie i nauczyciele uroczyście odśpiewali cztero- zwrotkowy hymn narodowy.
Ta inicjatywa jest kontynuowana również w tym roku szkolnym.
Nasza szkoła, podobnie jak w 2018 r. i tym razem włączyła się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”, polegającej na wspólnym zaśpiewaniu czterech zwrotek naszego Hymnu. Podczas piątkowego apelu, o godz. 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali wspólnie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W programie słowno-muzycznym uczniowie klas VI przypomnieli ważne wydarzenia z kart naszej historii. Opowiedzieli o trzech rozbiorach Polski, powstaniu listopadowym i powstaniu styczniowym, o marzeniach Polaków o niepodległej Ojczyźnie, o I wojnie światowej. Chórek pod opieką pani Katarzyny Szendzielorz wprowadził nas w patriotyczny nastrój. Dzieci zaśpiewały piękne pieśni: „Rotę”, „Boże coś Polskę”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady”, „Rozkwitały pęki białych róż”, „Szara piechota”.
O dekorację zatroszczyła się pani Monika Taistra – Łyko we współpracy z panią Ireną Adamczyk.
Apel opracowała pani Hanna Potyka, a w zastępstwie pomogła pani Kornelia Osińska – Kurpas.

oprac. Kornelia Osińska - Kuraps