WYJAZD DO RADZIONKOWA

W związku z obchodami upamiętniającymi 75 rocznicę Tragedii Górnośląskiej, uczniowie klasy V a, V d oraz VI b i VI e pojechali we wtorek 4 lutego 2020r. do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie.
Dla uczniów zostały zorganizowane i przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat „Problem deportacji Górnoślązaków dla najmłodszych”. Wykorzystano w nich eksponaty i fragmenty ekspozycji CDDG. Zajęcia spełniały wymogi podstawy programowej w zakresie edukacji historycznej i regionalnej. Forma zajęć bazowała na metodach aktywizujących uczniów i pozwalała na samodzielne dochodzenie do wiedzy. Motywem przewodnim była praca z dokumentem i mapą. Na tej podstawie dzieci poznały miejsca, w których przebywali deportowani do Związku Radzieckiego. Uczniowie mieli też możliwość scharakteryzowania wyglądu obozów na podstawie ilustracji – rysunków (między innymi Pawła Stellera).
Uczniowie zwiedzili również wystawę w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r. w Radzionkowie. Z zaciekawieniem obejrzeli fotografie, dokumenty pozostałe po wydarzeniach sprzed 75 lat. W skupieniu wysłuchali nagranych wspomnień osób, które zostały deportowane w 1945 roku i po czasie udało się im wrócić do swoich rodzin. Zajmujące były też nagrania wspomnień członków rodzin osób deportowanych. Zainteresowanie dzieci wzbudziły pokazy multimedialne przedstawiające Tragedię Górnośląską. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił przejazd „krowiokiem”.
Wyjazd zorganizowała p. Kornelia Osińska – Kurpas przy współpracy z p. Hanną Potyką, opiekę nad uczniami sprawowały p. Katarzyna Walczak oraz p. Ewa Czyżyk.
Organizując wyjazd uczniów do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, nasza szkoła odpowiedziała na propozycję Towarzystwa Miłośników Ornontowic oraz Centrum Kultury i Promocji Arteria, włączenia się w obchody upamiętnienia 75 rocznicy Tragedii Górnośląskiej, które w Ornontowicach będą miały miejsce w niedzielę 9 lutego 2020r.

„Zdjęcia„Zdjęcia„Zdjęcia