75. ROCZNICA TRAGEDII GÓRNOŚLĄKSIEJ

W tym roku obchodzimy 75. Rocznicę Tragedii Górnośląskiej. W Ornontowicach uroczystości poświęcone tej Rocznicy miały miejsce 9 lutego.
Nasza szkoła również włączyła się w działania upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku.
6 lutego nasi uczniowie zwiedzili Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

W piątek, 14 lutego, uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniach z p. Andrzejem Kotyczką i p. Ireneuszem Kubickim poświęconych tematyce Tragedii Górnośląskiej. Panowie reprezentowali Towarzystwo Miłośników Ornontowic. Zebrana w holu szkoły młodzież w skupieniu wysłuchała prelekcji prowadzonej przez p. Andrzeja Kotyczkę. Uczniowie zapoznali się z sytuacją na Górnym Śląsku w styczniu – lutym 1945r. Usłyszeli, jakie były losy Górnoślązaków. Dowiedzieli się, w jakich warunkach deportowani byli ludzie do ZSRR i czym zajmowali się deportowani do ZSRR, jak mieszkali, czym się żywili, jak bardzo tęsknili za swoją rodziną, bliskimi. Uzupełnieniem słów była prezentacja multimedialna, ukazująca kopie dokumentów i zdjęcia związane z deportacjami 1945 roku. W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli film dokumentalny oparty na materiałach IPN pt. Deportacje. Na zakończenie uczniowie podziękowali p. Andrzejowi Kotyczce oraz p. Ireneuszowi Kubickiemu za wnikliwe przedstawienie tematyki Tragedii Górnośląskiej, wyrazili też nadzieję na kolejne spotkanie.

W ramach obchodów 75. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej, w szkole przy współpracy z ARTerią – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach oraz Towarzystwem Miłośników Ornontowic, organizowany jest konkurs historyczny „Losy rodziny, której deportowano Ojca do Związku Radzieckiego”. Chętnych uczniów zapraszamy do udziału w tym konkursie.