KILKA RAD DLA RODZICÓW

JAK POMÓC SOBIE I DZIECKU W CZASIE PANDEMII?

Słowo „kryzys” towarzyszy naszej codzienności. W języku potocznym służy określaniu różnych sytuacji, których wspólnym mianownikiem jest aspekt zagrożenia. Kryzys wg L. M. Brammer (1985) określany jest jako „stan dezorganizacji, w którym ludzie doświadczają frustracji ważnych celów życiowych lub głębokiego naruszenia ich cyklów życiowych, a także zawodności metod radzenia sobie ze stresorami”. Niewątpliwie sytuacja zagrożenia epidemicznego, w której aktualnie wszyscy tkwimy, stanowi sytuację kryzysową. Jednak warto pamiętać, iż każda sytuacja kryzysowa, oprócz elementu dezorganizacji niesie za sobą możliwość rozwoju i konstruktywnych zmian. Co zatem zrobić, by skutecznie uporać się z sytuacją kryzysową, jak pomóc sobie i naszym dzieciom?:

• Staraj się spokojnie reagować na wszelkie dochodzące do Ciebie informacje, bez dramatyzowania i nadmiernego lęku. W tej sytuacji nie jest korzystne, by kanały informacyjne towarzyszyły nam cały dzień. Bądź na bieżąco, zaplanuj sprawdzanie informacji dwa razy w ciągu dnia. Niech temat pandemii nie będzie jedynym, dominującym tematem w twoim domu. Unikaj sytuacji, filmów, komentarzy, które mogą powodować wzrost napięcia u dziecka.

• Reaguj spokojnie na obawy i zwierzenia dziecka. Nie neguj jego uczuć. Wysłuchaj i spokojnie wyjaśnij sytuację. Pamiętaj, iż niepodejmowanie tematu gdy dziecko chce mówić, ale także naciskanie na to kiedy mówić nie chce, nie pomaga. Bądź otwarty na dialog, ale pozwól dziecku decydować o tym o co chce pytać. Nazywaj emocje, które widzisz u swojego dziecka – dziecku często trudno jest samemu określić co czuje.

• Pamiętaj, iż lęk, strach, niepokój są emocjami naturalnymi i każdy ma prawo je odczuwać. Nie neguj ich, towarzysz dziecku w ich przeżywaniu. Mówienie mu, by nie myślało o tym co się dzieje nie pomaga w radzeniu sobie z sytuacją. Uważnie słuchaj. Zachęć dziecko, by narysowało czego się boi, ale także by narysowało to co w danej sytuacji można uznać jako coś pozytywnego (pomagających lekarzy, służby pomocowe, ale także wspólny czas spędzony z rodziną, czas na gry itp.).

• Podkreślaj, iż dorośli robią wszystko, by dzieci były bezpieczne, a na każdą ewentualność jest konstruktywne rozwiązanie. Bądź jednak w tym wszystkim autentyczny i prawdziwy. Negowanie sytuacji, że” nic się nie dzieje” czy też niejasne i niepewne tłumaczenie sytuacji nie pomaga.

• Staraj skupić się na pozytywach. Śmiech i poczucie humoru oswajają strach, pozwalają odreagować napięcie. To ważny element zdrowia!!!

Nie zapominaj, iż nadmierny stres osłabia nasz układ immunologiczny, tym samym zwiększając skłonność do infekcji. Staraj się zadbać o swój dobrostan psychofizyczny w tej wyjątkowej sytuacji.