PSSE TYCHY

Program PSSE w Tychach – Smak życia, czyli debata o dopalaczach…

W ramach Edukacji Zdrowotnej, na zajęciach online z WF, dziewczęta z klas 7a/b, 7c/d i 8a/b wzięły udział w Programie Profilaktyki Uniwersalnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach: Smak życia, czyli debata o dopalaczach. Powyższy temat został podjęty przez nauczyciela, gdyż w dobie pandemii, izolacji, zagrożenie nowymi substancjami psychoaktywnymi jest nadal aktualne.

Program rozplanowany został na 3 godziny lekcyjne. Uczennice wypełniły ankietę będącą wstępnym sondażem ich wiedzy na temat szkodliwości tego typu substancji, następnie dyskutowały, dlaczego młodzi ludzie mogą zachowywać się w sposób ryzykowny, jak temu zapobiegać i gdzie szukać pomocy. Podawały również przykłady prawdziwego smaku życia, czyli pozytywnych alternatyw.

Zostały zapoznane z prezentacją mówiącą o zagrożeniach zdrowotnych i społecznych, jakie niesie zażywanie środków niewiadomego składu i pochodzenia. Następnie konfrontowały cenione przez nie wartości z niebezpiecznymi zachowaniami po kontakcie z dopalaczami.

Uczennice bardzo dojrzale i refleksyjnie podeszły do tematu zaproponowanego przez OZ. Podsumowaniem cyklu lekcji było wykonanie plakatów z hasłami uświadamiającymi innym problemy, jakie niesie eksperymentowanie z uzależniającymi substancjami.

Zdjęcia plakatów wykonanych przez uczennice