KREATYWNY ODKRYWCA - LABORATORIUM 2021

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Gminie Ornontowice w październiku 2018 roku przystąpił do projektu „Kreatywny odkrywca” realizowanego przez Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Po raz kolejny w ramach tego projektu uczniowie klasy VII e i VI b uczestniczyli w dniach 16 czerwcu br (kl. VII e) i 21 czerwca br (kl. VI b) w zajęciach laboratoryjnych pt. „Chemia leków” i w zajęciach drukowania 3 D w Chorzowie. W ramach warsztatów chemicznych uczniowie wykonali:

• syntezę aspiryny w polu mikrofalowym,
  • izolację DNA z materiału roślinnego,
  • przygotowali maść rozgrzewającą,
  • tabletkę musującą,
  • syrop tymiankowy,
  • oglądali ekstrakcję ciągłą w aparacie Soxhleta,
  • sprawdzali działanie witaminy C – zegar jodowy,
  • wykonali próbę Trommera – pokazująca redukujące właściwości glukozy.

Natomiast podczas zajęć z drukowania 3 D uczniowie musieli najpierw stworzyć projekty obiektów, które chcieli wydrukować za pomocą programu komputerowego. Następnie wydrukowali kilka prostych modeli. Okazało się, że proces drukowania 3 D jest łatwy, ale bardzo czasochłonny. W trakcie zajęć uczniowie obserwowali pracę drukarki 3 D. Możliwość zobaczenia druku 3 D okazała się niesamowitą frajdą dla uczniów.

Zdjęcia z laboratorium chemicznego