EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju to inicjatywa, której głównym celem jest zachęcanie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń. Konkretnie chodzi o wybór ekologicznych środków transportu – roweru lub komunikacji miejskiej. Wszędzie gdzie możemy dostać się na piechotę – chociażby do szkoły, warto skorzystać z takiej opcji.

Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu to „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności” - a główne tematy to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo i reagowanie na pandemię COVID-19.

Jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu. Z szeregu badań wynika, że aktywna mobilność ogranicza lęk, depresję i inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Uprawianie ćwiczeń fizycznych polegających na chodzeniu lub jeździe na rowerze poprawia przepływ krwi – uwalnia endorfiny poprawiając nam nastrój oraz zmniejsza poziom stresu. Może wpłynąć korzystnie również na jakość snu, zmniejszyć lęk i zmęczenie. Uczniowie miejscowości, w których jazda na rowerze lub chodzenie pieszo jest popularne, mogą nawiązać i utrzymywać kontakty, a także umilić sobie drogę do domu lub do szkoły.

Oprócz samych zalet wpływających korzystnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, jazda na rowerze lub piesze wędrówki przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin. Obecnie do koncentracji zanieczyszczeń powietrza w miastach europejskich w znacznym stopniu przyczynia się ruch drogowy. Ponadto bardzo dokuczliwy staje się hałas w godzinach szczytowych oraz tworzące się korki samochodowe. Im mniej będziemy korzystać z jazdy samochodem, przyczynimy się do poprawy jakości życia oraz zmniejszenia zanieczyszczeń. Nawet jeśli nie wracasz pieszo lub rowerem, zawsze możesz skorzystać z komunikacji miejskiej. Im mniej samochodów na drodze, tym lepiej dla nas.

Coraz częściej projektuje się miejscowości w taki sposób, aby włączyć aktywność fizyczną w codzienne życie ludzi - od zapewnienia bezpiecznego, dostępnego i wygodnego transportu, po budowę siłowni na świeżym powietrzu w celu promowania zdrowego trybu życia. Również w naszych Ornontowicach posiadamy bezpłatną komunikację miejską oraz siłownie na świeżym powietrzu, boiska Orlik, Ornontowicki Park Gminny, place zabaw i inne, dzięki którym możemy połączyć przyjemne z pożytecznym – zdrowie, dbanie o środowisko i aktywność fizyczną i psychiczną.

Ważnym hasłem Europejskiego Zrównoważonego Tygodnia Transportu jest bezpieczeństwo. Liczba ofiar śmiertelnych na drogach zmniejszyła się dzięki pasom bezpieczeństwa i innym unijnym przepisom dotyczących bezpieczeństwa, postępowi technologicznemu w motoryzacji oraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczących ograniczeń prędkości. Pamiętaj aby zawsze poruszać się w wyznaczonych do tego miejscach – chodnikach, ścieżkach pieszych i rowerowych, przejściach dla pieszych. Każdy uczestnik ruchu musi znać przepisy drogowe i stosować się do nich.

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne ograniczenie korzystania z transportu publicznego. Pamiętaj, że transport publiczny jest bezpieczny jeśli zachowujemy odpowiednią odległość, maseczki i płyny do dezynfekcji. Jazda autobusem może być ciekawa i całkowicie bezpieczna.
Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie i środowisko!

Zdjęcia dzieci z rowerami

Plik dostępny cyfrowo - sprawozdanie z kampanii.pdf195.96 KB