SZKOŁA PAMIĘTA - CMENTARZ

#SzkołaPamięta

13 października 2021 r. na cmentarzu parafialnym w Ornontowicach przy ul. Zwycięstwa odbyła się uroczystość oznaczenia grobów powstańców śląskich śp. Jana Widucha i Józefa Swobody znakiem pamięci „Tobie Polsko” zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli Jan Widuch – syn śp. Jana Widucha oraz Henryk Swoboda – syn śp. Józefa Swobody. Obecni byli również p. Marcin Kotyczka – wójt Gminy Ornontowice wraz z zastępcą p. Dariuszem Spyrą, ks. Proboszcz Grzegorz Lech, przedstawiciele OSP z pocztem sztandarowym, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ornontowic. Naszą szkołą reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie klasy VIII b. Młodzież miała możliwość zapoznania się z genezą akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud! Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia” i symboliką znaku „Tobie Polsko”, Uczniowie wsłuchali się w przedstawione przez Jana Kwaśniewicza – naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, życiorysy Jana Widucha i Józefa Swobody. W skupieniu przyglądali się oznaczaniu grobu śp. Jana Widucha i grobu śp. Józefa Swobody znakiem „Tobie Polsko”.
Dla młodzieży udział w uroczystościach oznaczenia grobów powstańców śląskich był cenną lekcją historii.

Po zakończonej ceremonii, pan Jan Kwaśniewicz na ręce uczniów przekazał dla szkoły pamiątkowe zestawy książek IPN.

oprac. Kornelia Osińska-Kurpas

Zdjęcia z ceremonii na Cmentarzu w Ornontowicach