"W poszukiwaniu świadka historii"

Wyróżnienie dla Wiktorii Hadom w V edycji projektu „W poszukiwaniu świadka historii”

Organizatorem projektu pn. „W poszukiwaniu świadka historii – dzieje mojej miejscowości zapisane we wspomnieniach seniorów” było Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2021”. Wydarzenie honorowym patronatem objął Śląski Kurator Oświaty.

Celem projektu było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowań historią i kulturą regionu, który zamieszkują oraz kształtowanie umiejętności wykorzystywania współczesnych technik informatycznych, utrwalanie w formie nagrania audio lub video wywiadu z seniorem na temat ciekawego zdarzenia z jego miejscowości, w którym uczestniczył lub był jego świadkiem. Uczennica klasy 8d - Wiktoria Hadom przeprowadziła wywiad z p. Heleną Malczyk, mieszkanką Ornontowic, która w listopadzie świętowała swoje 100. urodziny. Tematem przewodnim rozmowy była ceremonia zaślubin w czasie II wojny światowej.

W czwartek 9 grudnia w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, Wiktoria Hadom jako laureatka konkursu odebrała wyróżnienie w V edycji projektu „W poszukiwaniu świadka historii” za przeprowadzenie wywiadu z najstarszym świadkiem historii. Podczas uroczystości wręczenia nagród Wiktorii towarzyszyli Rodzice.

Opiekę nad projektem sprawowała p. Kornelia Osińska-Kurpas.

Zdjęcia z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR podczas wręczania wyróżnienia dla Wiktorii