PROFILAKTYKA CZERNIAKA

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka „Znamię! Znam je?”

W miesiącu marcu br. uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. „Znamię! Znam je?” w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka edycja 2021/2022 organizowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. Zachorowania na nowotwory złośliwe stanowią istotny problem zdrowotny. W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tysięcy nowych rozpoznań choroby nowotworowej. Większości z nich moglibyśmy uniknąć zmieniając nasz styl życia, który odpowiada za 80% wszystkich zachorowań. Z powodu czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry umiera ok. 30% pacjentów, u których dokonano rozpoznania tej choroby. Zasadniczym powodem takiego stanu jest rozpoznanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika z niskiej świadomości społecznej dotyczącej tej choroby.

W ramach zajęć „Znamię! Znam je?” uczniowie poznali „ czerniakowe abecadło”, czyli cechy charakterystyczne pozwalające odróżnić zmiany nowotworowe od zwykłych znamion, obejrzeli film o samobadaniu skóry, a przede wszystkim poznali złote zasady profilaktyki czerniaka. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie bardziej świadomie będą podchodzić do faktu profilaktyki zdrowotnej, a także mogą stać się ambasadorami tej akcji w swoich środowiskach.

źródło: https://akademiaczerniaka.org.pl

Szkolny koordynator programu: Jolanta Spyra

Zdjęcia z zajęć o czerniaku