“Laboratoria Przyszłości” - otwarcie pracowni

1 września br. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Gminie Ornontowice nastąpiło uroczyste otwarcie dwóch nowych pracowni, które powstały dzięki przystąpieniu szkoły do rządowego projektu “Laboratoria Przyszłości”. Z tego tytułu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 164 700 zł na zakup wyposażenia nowoczesnych pracowni. “Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej główną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów do kreatywności oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań i pasji.
Pierwsza z pracowni, to pracownia STEAM. Pojęcie STEAM z ang. oznacza Science- nauka, Technology-technologia, Robotics-robotyka, Engineering-inżynieria, Arts-sztuka, Mathematics- matematyka, a proces uczenia się odpowiada najbardziej aktualnym potrzebom wszechstronnej edukacji opartej na kreatywności, pracy grupowej i metodzie projektu.
W ramach dofinansowania sala została wyposażona m.in w zestawy interaktywnych klocków Lego, tablety, drukarkę 3D, klocki magnetyczne-Magformers, zestawy klocków Korbo, zestawy BeCreo, meble, stoliki, krzesła. W sali znajduje się przestrzeń MAKERSPACE, czyli miejsce, gdzie uczniowie będą mogli zrobić coś z niczego. Z kolei w strefie do programowania jest miejsce na maty edukacyjne i pracę z robotami.

Druga z pracowni powstała na poddaszu segmentu B i zawiera 3 rodzaje sprzętów. Pierwszy służy do tworzenia fotografii i są to: aparat fotograficzny, gimbal, statyw do aparatu, dwie lampy studyjne i green screen (zielone tło). Drugi to mixer dźwięków, dwa komplety mikrofonów i mikroporty. Trzeci to elementy pracowni krawieckiej - maszyna do szycia, miary krawieckie, nożyczki, szpilki, igły, szydełka, druty, włóczki, kanwy do wyszywania, kordonki, muliny i krosna do tkania. W ramach projektu pracownia została również doposażona w nowe meble.

Nowoczesny sprzęt na pewno uatrakcyjni zajęcia lekcyjne w naszej szkole, a także pozwoli uczniom lepiej i atrakcyjniej przyswajać wiedzę, rozwijać umiejętności manualne oraz kształtować umiejętności praktyczne.

Zdjęcia do artykułu