Bieg 9 Górników

#SzkołaPamięta

16 grudnia 2022r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gminie Ornontowice wzięli udział w Biegu Dziewięciu Górników, który od lat towarzyszy obchodom rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń z 16 grudnia 1981r. i oddanie hołdu zastrzelonym wówczas górnikom.

Pomimo śnieżnych warunków, pod Pomnikiem Krzyżem Poległych Górników w Katowicach - Brynowie spotkało się blisko 800 uczniów z 86 szkół woj. śląskiego.

Celem biegu była nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim lekcja żywej historii i podkreślenie współczesnej młodzieży wartości, za które „Dziewięciu z Wujka” oddało życie.
Po biegu odbyło się krótkie spotkanie z dyrekcją kopalni, świadkami grudniowych wydarzeń oraz rodzinami poległych.

Patronem na koszulkach, w których biegli nasi uczniowie był Bogusław Kopczak – górnik pochodzący z Katowic, śmiertelnie postrzelony podczas protestu, pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W wydarzeniu godnie reprezentowali naszą szkołę: Maja Cembrzyńska, Ewa Horoba, Aleksandra Sekman, Julia Błaszczyk, Wiktoria Grzegorzyca, Nina Smerczek, Rafał Spyra, Yaroslav Viltsaniuk i Jakub Niemiec.

Zdjęcia uczniów biorących udział w Biegu 9 Górników