Scratch Education Collaborative

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jako jedyna organizacja z Europy Wschodniej i jedna z dziewięciu w Europie została przyjęta do elitarnego grona Scratch Education Collaborative (edycja 2022-2023) – najszerszej międzynarodowej inicjatywy i sieci współpracy, która łączy i wspiera podmioty korzystające w swojej pracy z zasobów i możliwości Scratcha. Scratch to najpopularniejszy na świecie język programowania dla dzieci, który tworzy Fundacja Scratcha zlokalizowana na najlepszej uczelni technologicznej na świecie: Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA.

Język scratch jest również wykorzystywany w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI), którego stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest partnerem. I to właśnie dla uczestniczek i uczestników projektu CMI – polskich nauczycielek i nauczycieli stowarzyszenie zorganizowało wizytę studyjną w Fundacji Scratcha w dniach 1-7 maja 2023r.

Na wydarzenie to składało się: udział w warsztatach zorganizowanych w MIT, zwiedzanie uczelni i muzeum MIT, wizyta na Harvardzie i w lokalnych klubach kodowania (Clubhouse) oraz spotkania z liderkami i liderami nauki programowania dla dzieci i młodzieży na świecie, mających na celu wymianę doświadczeń i czerpanie nowych inspiracji. Jednak najważniejszym punktem programu było spotkanie z profesorem Mitchelem Resnickiem – twórcą programu Scratch.

Jesteśmy dumni, że nauczyciele naszej szkoły – p. Bożena Kubica i p. Paweł Bednarczyk wzięli udział w tej wizycie i wrócili bogatsi o nowe kompetencje zawodowe.

#ScratchFoundation #CMInaMIT #LifelongKindergarden #CMI @CtfrowyDialog

Zdjęcia do artykułu