Poznaj Polskę - wycieczka klas 2

Wycieczka 21 września klasy 2 a i 2 d wyruszyły na wycieczkę dofinansowaną z programu Poznaj Polskę. Program wycieczki obejmował wizytę w Chlebowej Chacie w Górkach Małych oraz w Muzeum Ognia w Żorach. W trakcie programu ,,Od ziarenka do bochenka” dzieci podjęły próby młócenia cepami, mieliły zboża na żarnach i osiewały mąkę, oddzielały śmietanę od mleka, ubijały masło i formowały je w ćwiartki. W piwnicach Chlebowej Chaty każde dziecko wypiekało i zjadało ze swojskim masełkiem, miodem i smalcem z ziołami własnoręcznie wykonany podpłomyk. Dzieci miały okazję spróbować również świeżej maślanki oraz twarogu. W stodole obok Chlebowej Chaty był czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. Ta forma aktywności sprawiła naszym uczniom wiele radości. Na zakończenie dzieci zjadły pysze kiełbaski z ogniska. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili jeszcze Muzeum Ognia w Żorach. Na uwagę zasługuje nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia. Inspiracją do powstania muzeum były tragiczne wydarzenia z 1702 r., kiedy to szalejący pożar strawił znaczną część Żor. W środku budynku jest równie ciekawie. Ekspozycja tego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do dnia dzisiejszego. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia”, nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy takie atrakcje jak: prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Dzieci przeszły przez ścianę ognia, spróbowały rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, nauczyły się gasić pożar, a nawet stały się na chwilę dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas mogły korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Podczas wizyty w muzeum uczniowie uczestniczyli również w warsztatach rękodzieła "Żorek", podczas których samodzielnie dekorowały magnesy na lodówkę z postacią „Żorka”.

Zdjęcie do artykułu