Kampania 19 dni

Przemoc jest zjawiskiem, z którym możemy zetknąć się w różnych miejscach – w domu, w szkole, na podwórku, w przestrzeni wirtualnej, na ulicy...Czasami odnosi się wrażenie, ze różne jej formy towarzyszą ludziom od zawsze i nic nie można z tym zrobić. Kampania 19 dni jest przedsięwzięciem, które ma na celu złamanie tego stereotypu myślenia i uzmysłowić, iż nasza reakcja ma znaczenie dla dobra innych. Najistotniejsza w tym zakresie jest profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat. W związku z tym Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży na stałe wpisała się w Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny naszej szkoły. Tegoroczne hasło Kampanii brzmi „10 sekund...” Wystarczy 10 sekund by kogoś skrzywdzić, ale też by odpowiednio zareagować na krzywdę drugiej osoby.

W tym roku w dniach od 1 do 19 listopada koordynatorzy akcji przygotowali szereg działań skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tematycznych zajęciach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów szkolnych oraz funkcjonariuszy policji; na zajęciach wychowawczych poruszane były tematy z zakresu przeciwdziałania przemocy; zespoły klasowe tworzyły piękne plakaty i gazetki tematyczne. Rodzice klas 4-8 mieli okazję spotkać się z panią Martą Zaborską - psychologiem z Centrum Szkoleń Profilaktycznych EDUKATOR – która zapoznała rodziców zagrożeniami, które czyhają na ich pociechy w „sieci”. W ramach akcji zorganizowano „POMARAŃCZOWY DZIEŃ” , jako znak solidarności i promowania życia bez przemocy. W tym dniu w stroju uczniów i nauczycieli dominował kolor pomarańczowy. Uczniowie mieli okazję brać udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych organizowanych przez twórców Kampanii, a także w konkursach przygotowanych przez szkolnych koordynatorów akcji.

Uczniowie wykazali się rzetelną wiedzą i zrozumieniem czym jest przemoc i jak należy na nią reagować, gdzie szukać wsparcia i pomocy. Żywimy nadzieję, że wiedza wdrożona zostanie także w praktykę.

Zdjęcie do artykułu