„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

PODSUMOWANIE PROGRAMU MEN „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

Nasza szkoła w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczyła w programie rządowym „Książki Naszych Marzeń”. W ramach dofinansowania z tego programu zakupiono 142 nowe książki do szkolnej biblioteki, za kwotę 2712,82 zł.

Na wybór książek zasadniczy wpływ mieli uczniowie i ich rodzice. Pod koniec roku szkolnego 2014/2015 mieli oni możliwość przedstawienia własnych propozycji tytułów, które chętnie widzieliby w szkolnej bibliotece. Przeprowadzono ankiety wśród uczniów i rodziców, można było wpisywać propozycje na rozwieszonych na terenie szkoły specjalnych arkuszach papieru, zgłaszać propozycje osobiście w bibliotece szkolnej, lub mailowo. Propozycje uczniów obejmowały w większości książki obyczajowe, przygodowe oraz popularne w ostatnich latach serie dla młodzieży.

Zakupione nowości cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów, były wręcz wyczekiwane. Niektóre z tytułów w ogóle nie leżały na półkach, były wypożyczane na bieżąco, niemalże z rąk do rąk, albo „na zapisy”. Średnio, każda ze 142 nowości w samym grudniu (okres 3 tygodni) została wypożyczona ok. 2 razy, zaś liczba wypożyczeń (wszystkich książek) znacząco wzrosła. Dla przykładu, liczba wypożyczeń (przez uczniów) w październiku - liczącym 4 tygodnie zajęć dydaktycznych (kiedy jeszcze biblioteka nie posiadała nowości z programu MEN) to 251 książek, zaś liczba wypożyczeń (przez uczniów) w grudniu - liczącym 3 tygodnie zajęć dydaktycznych (kiedy do księgozbioru dodano wszystkie nowości z programu) to 387 książek.

Program „Książki Naszych Marzeń” spełnił marzenia nauczycieli, rodziców, bibliotekarzy, a przede wszystkim uczniów. Świadczą o tym nie tylko statystyki, ale również atmosfera towarzysząca, najpierw - możliwości podania własnych propozycji, później - oczekiwaniu na książki, a wreszcie - radości obcowania z nimi. Co więcej, program ten rozbudził „apetyt” na więcej książek, o czym świadczą liczne pytania i propozycje zakupu kolejnych książek .

Pismo ręczne

Charakter pisma każdego człowieka jest niepowtarzalny, podobnie jak odcisk palca. Nie ma dwóch osób piszących identycznie. W miarę dorastania człowieka charakter jego pisma zmienia się, a wreszcie stabilizuje. Naukę zajmującą się charakterem pisma pod kątem tego, co mówi o charakterze piszącego, nazywamy GRAFOLOGIĄ.

Książki na łańcuchu

Książki można łatwo przenosić, więc często znikają z bibliotek. Aby temu zapobiec, w średniowiecznej bibliotece w Katedrze Hereford w Anglii książki przykuto łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału. Łańcuchy przymocowano z przodu do okładek, a zatem książki stoją grzbietami do wewnątrz.

Straszne księgi

W Egipcie w XXV w. p.n.e. powstawały tzw. KSIĘGI UMARŁYCH. Był to zwój zawierający zbiór zaklęć, modlitw i hymnów oraz mitów i fragmenty tekstów rytualnych. Teksty te miały zapewnić umarłemu szczęśliwe dotarcie do państwa umarłych i żywot wieczny.

Księgi średniowieczne

Jeśli przepisywany tekst nie dochodził do końca linii, puste miejsce wypełniano różnymi wzorami, wizerunkami zwierząt i ptaków. Artyści często musieli sami sporządzać farby z roślin czy sproszkowanych minerałów. Malarze używali także złota płatkowego, które przytwierdzali do powierzchni gumą arabską.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer