Empatyczna wiosna

Marzec i kwiecień w naszej szkole mija pod hasłem akcji „Empatyczna wiosna”, w ramach której realizujemy działania profilaktyczne, edukacyjne i charytatywne.

21 marca to dzień, w którym od wielu lat zwracamy uwagę na problemy osób z trisomią 21 chromosomu, która objawia się tzw. zespołem Downa. W ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowano Dzień Kolorowej Skarpetki „Niedoparki”, jak również przeprowadzono zajęcia edukacyjne w klasach oraz konkursy szkolne, takie jak dobieranie skarpetek w pary na czas czy też rzeźba ze skarpetek. Zorganizowany został także kiermasz słodkości, z którego dochód przeznaczony został na wsparcie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Szansa” z Katowic. Stowarzyszenie wsparło szkolne inicjatywy, fundując nagrody we wspomnianych konkursach.

Natomiast 2 kwietnia obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień bliski wielu z nas ze względu na fakt, iż w naszej szkole również uczą się osoby ze spektrum. W klasach, w ramach godzin wychowawczych, przeprowadzono tematyczne lekcje, zaś na znak solidarności i otwartości wobec trudności osób ze spektrum zadbaliśmy o stosowną symbolikę -niebieski kolor ubrań. Kolor niebieski to symbol wrażliwości, która charakteryzuje m.in. osoby neuroróżnorodne.

„Empatyczna wiosna” to też czas na wsparcie lokalnych instytucji świadczących pomoc innym. Zorganizowaliśmy zbiórkę środków czystości oraz „czasoumilaczy” w postaci herbatek czy ciastek dla seniorów, będących po opieką Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Łaziskach Górnych. Dary przekażemy wkrótce.

„Empatyczna wiosna” to także konkretne działania z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej – problemu, który niestety nadal jest aktualny wśród dzieci i młodzieży. Zaprosiliśmy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, którzy starali się uświadomić uczniów klas 4-8 w zakresie konsekwencji, jakie mogą ponieść za konkretne wykroczenia czy zachowania wobec innych. Mł. asp. Sebastian Kapias spotkał się również z rodzicami. Wierzymy, że wspólne działania szkoły i rodziców są w stanie zminimalizować ryzyko występowania zachowań agresywnych i przemocowych.

Żywimy głęboką nadzieję, iż próba uwrażliwienia dzieci na problemy innych, poprzez wszelakiego rodzaju akcje, a także świadomość konsekwencji swojego działań (o których w swej prelekcji mówił policjant) wpłyną pozytywnie na naszych uczniów i będą oni w stanie tworzyć otwartą na innych, akceptującą i odpowiedzialną społeczność uczniowską.

Zdjęcia do artykułu

Zdjęcia do artykułu

Zdjęcia do artykułu

Zdjęcia do artykułu

Zdjęcia do artykułu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice
ul. Zwycięstwa 7
43-178 Ornontowice
tel./fax:32 2355016
NIP:635-17-19-984
zsp@ornontowice.edu.pl

Biuletyn Informacji Publicznej

Godło Polski

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer